Site-uri utile:

Etapa 21

Zarurile au fost aruncate

Etapa "buturugilor mici", runda de miercuri a făcut lumină şi din punct de vedere matematic în ceea ce se prevedea încă din iarnă şi anume: Voinţa Mărişelu s-a încununat campioană puţin peste jumătatea returului.
Concret, liderul autoritar al campionatului a zdrobit pe teren propriu, cu 8-2, pe Silvicultorul Maieru, distanţându-se la 16 puncte de locul doi cu 5 etape înainte de căderea cortinei, distanţă suficientă pentru obţinerea titlului de campioană şi, implicit, susţinerea barajului de promovare în Liga a III-a.
Surpizele etapei au venit de la Prundu Bârgăului şi Năsăud acolo unde două din fruntaşele clasamentului au fost umilite de Rebra, respectiv Telciu, formaţii din zona retrogradării. Rebra a câştigat împotriva tuturor pronosticurilor la Prundu Bârgăului cu un sec 3-1, prin reuşitele lui Bogdan Rus (min. 30), Marius Nicolae (40) şi Ghiţă Burduhos (70), gazdele reuşind să reducă din diferenţă în minutul 55. În urma acestei înfrângeri bârgăuanii au ajuns de pe locul 2 pe 4, spre marea dezamăgire a inimoşilor suporteri de la poalele Heniului. Umiliţi au fost şi cei de la Progresul Năsăud, telcenii câştigând cu 2-1 pe terenul unde au fost învinşi mereu, în ultimele două decenii, de "academicieni". Succesul oaspeţilor s-a conturat în primul sfert de oră, atunci când Telciu a marcat de două ori, jocul confuz al năsăudenilor fiind "răsplătit" de reuşita lui Mureşian din minutul 64.
Altfel, Jelna a măcelărit Tăure cu 8-2, cu acelaşi scor impunându-se şi Victoria Uriu pe terenul "lanterenei roşii", Şoimii Chiraleş. Ultimele două meciuri ale etapei, Viitorul Lechinţa - Steaua Monariu şi Rebrişoara - Cetate, se dispută mâine, 29 aprilie.

Mărişelu câştigă cu Jelna şi se desprinde la 14 puncte

Cu şase etape înainte de finalul stagiunii, Voinţa Mărişelu a mai făcut un pas mare spre câştigarea titlului de campioană a judeţului, etapa de duminică spulberând şi ultimele speranţe ale bârgăuanilor în a mai prinde trena liderului.
 În derby-ul rundei, Mărişelu a câştigat la pas, cu 4-2, în faţa Progresului Jelna - ocupanta locului trei, în timp ce Heniu Prundu Bârgăului a pierdut cu acelaşi scor în faţa codaşei Viitorul Lechinţa.
Astfel, ecartul dintre Mărişelu şi Prundu Bârgăului s-a mărit la 14 puncte, avans mai mult decât liniştitor pentru lider. De înfrângerea Jelnei a profitat de Victoria Uriu, echipa antrenată Şomu Barta impunându-se cu 2-0 pe terenul celor de la Steaua Monariu prin golurile reuşite de Mureşan (min. 30) şi Nagy (40 din penalty), succes care îi readuce pe urieni pe treapta a treia a podiumului.
Într-o altă partidă interesantă, Gironic Rebra a învins în faţa propriilor suporteri cu 2-0 pe Progresul Năsăud, într-o partidă revanşă după ce miercuri năsăudenii au câştigat, în Cupa României 2010-2011, cu 7-0 tot la Rebra. Acum, meciul a fost la discreţia gazdelor care au punctat prin Ghiţă Burduhos (min. 5) şi Secheli (min. 84). Partidă spectacol la Cetate, acolo unde Voinţa a bătut cu 5-3 pe ultima clasată, Şoimii Chiraleş.
Într-o partidă de mijlocul clasamentului, Silvicultorul Maieru a făcut scor cu Someşul Rebrişoara, 5-1, rezultat în urma căruia măierenii i-au egalat la puncte pe cei din Rebrişoara.
În fine, singura victorie în deplasare am consemnat-o la Tăure, gazdele de la Progresul fiind spulberate de cei din Telciu cu un sec 3-0.

Ploaie de goluri în... orezării
Etapa a 18-a a început sâmbătă, atunci când au fost programate trei partide în devans. Prima clasată, Voinţa Mărişelu, a zdrobit pe teren propriu, scor 7-2, pe Gironic Rebra. Partida s-a decis în doar 10 minute, după ce în minutul 30 scorul era 0-0 iar în minutul 40 tabela indica 4-0, rezultat consemnat la pauză.

La reluare, cei din Mărişelu au făcut 5-0, după care rebrenii au avut o tresărire de orgoliu şi au redus din handicap prin reuşitele lui Ghiţă Burduhos. S-a terminat 7-2, spre satisfacţia suporterilor locali. Tot pe teren propriu, ocupanta locului doi, Heniu Prundu Bârgăului s-a impus în dauna Voinţei Cetate, scor 2-1, victorie ce consolidează poziţia bârgăuanilor în clasament.
În fine, pe terenul din Năsăud, Someşul Rebrişoara a primit vizita "lanternei roşii", Şoimii Chiraleş. Conform calculelor hârtiei, elevii antrenorului de Cornel Donea s-au impus cu 2-1, însă scorul putea fi mult mai mare dacă rebrişorenii nu ar fi ratat o sumedenie de ocazii. Dumitru Moldovan a deschis scorul în minutul 7, după care Şoimii au egalat în minutul 15 prin Conon, rezultatul final fiind stabilit de acelaşi Dumitru Moldovan în minutul 26.
Duminica, sub pecetea ploii continue, s-au disputat ultimele patru meciuri, partide in s-au marcat, în total, 22 de goluri, scorul etapei fiind înregistrat la Jelna, acolo unde gazdele s-au impus cu 8-4 în faţa celor din Lechinţa.
Pe un teren ce a semănat cu o adevărată orezărie (pe el disputându-se 4 meciuri în două zile), Progresul Năsăud a câştigat cu 4-1 în disputa cu Steaua Monariu, golurile năsăudenilor fiind marcate de Chifa (min. 5), Mureşian (40) şi Nechiti (65, 78).
Cu acest succes, elevii antrenorului-jucător Traian Chitul şi-au consolidat locul 4 în clasament şi acum aşteaptă înfruntarea cu Jelna pentru a trece pe poziţia a treia. Până atunci, etapa viitoare năsăudenii vor primi vizita liderului, Voinţa Mărişelu, într-un meci ce se anunţă derby-ul etapei.
În coasta Năsăudului rămâne, însă, Victoria Uriu, echipa antrenată de Samoilă Barta bifând un nou succes, scor 2-0, în faţa Progresului Tăure, prin dubla lui Cosmin Rus din minutele 20 şi 75. De notat faptul că din minutul 40, Uriu a jucat în 10 jucători, după ce Nagy a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.
În fine, la Telciu, gazdele au câştigat cu 2-1 în partida cu Silvicultorul Maieru, goluri Moşuţ (2), respectiv Valer.

Etapa a 16-a

In Liga a 4-a s-a jucat astazi prima etapa din acest an, a treia din retur. O surpriza mare s-a consumat la Uriu, nu atat prin prisma invingatoarei ci prin proportiile scorului, Progresul Nasaud reusind sa se impuna cu 4-0. Un meci interesant s-a jucat si la Jelna, intre doua echipe din aceeasi comuna, meci incheiat nedecis, 2-2. Liderul, Vointa Mariselu, continua sa conduca in clasament, dupa o victorie clara la Cetate.

Victoria Uriu - Progresul Nasaud 0-4
Somesul Rebrisoara - Progresul Taure 1-2
Gironic Rebra - Viitorul Lechinta 1-0
Vointa Cetate - Vointa Marisel 0-3
Vointa Mariselu, liderul Ligii a 4-a, a castigat cu 3-0 la Cetate in prima runda din returul campionatului. Echipa lui Aurelian Somotecan a avut un meci greu, in ciuda unui adversar care nu a putut alinia 3 titulari suspendati.

Mariselu a deschis scorul in minutul 23, cand Fodor a prins o minge scapata in fata de portarul Negrea. Vointa Cetate a dominat o buna parte din repriza secunda, dar a ratat doua momente importante. Primul s-a petrecut in minutul 55 cand Maxim a ratat singur cu portarul iar in faza urmatoare oaspetii au marcat la cealalta poarta. Scorul de 2-0 a fost stabilit de Fodor din 11 metri, dupa un hent in careu comis de Bozbici.

Cetate putea reintra din nou in joc, dar Negrea a ratat al doilea moment important al echipei lui, odata cu un penalty pe care l-a tras slab, pe coltul ghicit de portar. In minutul 85 Tidor a facut 3-0, cu calm si cu latul din careu.
Arbitrul Claudiu Stefanuti, asistat de M. Ungur si L. Hodoroga, a condus bine formatiile:

Cetate: Negrea, Tofana, Patco, Marica, Suciu, Chiruta, Bozbici, Negrea Gh., Dumitrean, Maxim, Burduhos. A mai intrat: Cristut
Mariselu: camarasan, Tudoran, Somotecan, Muscar, Hondrari, Bucur, Nap, Borsan, Somodi, coste, Fodor. Au mai intrat: Vaida, Tidor, Babutan, Ilies

Progresul Jelna - Steaua Monariu 2-2
Silvicultorul Maieru - Soimii Chirales 7-1
Eciro Forest Telciu - Heniu Prundu Bargaului 3-5