CS Făurei
Dacia Berteşti

Etapa 22

Etapă cu meciuri echilibrate

Liga a IV-a brăileană a programat, în week-endul trecut, meciurile etapei a 22-a. Runda a fost una care a stat sub semnul echilibrului, victorii concludente fiind trecute doar în dreptul formaţiilor care au câştigat la "masa verde".

Astfel, Avântul Cireşu a bifat un 3-0 gra]ie retragerii din campionat a Tractorului Viziru, în timp ce Victoria Cazasu a fost declarată câştigatoare în disputa cu Dacia Berteşti, după ce "berteştenii" au părăsit terenul de joc cu o jumătate de oră înainte de final (supăra]i fiind de... o decizie a arbitrului).
Lidera Recolta Tufeşti a fost singura echipă ce a câştigat "pe teren" un meci în deplasare. Elevii lui Viorel Cosma au învins cu 2-1 la Făurei, după ce la pauză gazdele conduceau cu 1-0 (gol marcat de Mărgărit în minutul 21). După odihnă, Recolta a tranşat disputa în favoarea sa, gra]ie golurilor marcate de Fănel Ghioca în minutele 48 şi 82.
Aflată pe treapta a treia a podiumului, FC Urleasca s-a chinuit pe teren propriu cu Sportul Chiscani, câştigând meciul cu scorul de 2-1. Creangă (min.24) şi Burloi (min.37) au înscris pentru gazde, golul vizitatorilor purtând semnătura lui Jercăianu (min.31).
Singurul joc al etapei, care s-a încheiat la egalitate, a fost cel dintre Unirea Măxineni şi Avântul Mircea Vodă, scor 1-1. Unirea a deschis scorul prin Boitaş (min.15), egalarea venind cinci minute mai târziu după golul lui Presadă.
Etapa a 23-a va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni.

Rezultatele etapei:

Viitorul Galbenu - Victoria Deduleşti 2-0
FC Urleasca - Sportul Chiscani 2-1
CS Făurei - Recolta Tufeşti 1-2
Voinţa Găiseanca - Victoria Traian 1-0
Unirea Măxineni - Avântul M. Vodă 1-1
Dacia Berteşti - Victoria Cazasu 0-3 (omologat)
Tractorul Viziru - Avântul Cireşu 0-3 (omologat)

Gazdele au făcut legea în Liga a IV-a Brăila
Cristi Baltă a tranşat derby-ul de la Tufeşti în favoarea gazdelor. CS Făurei a remizat, 1-1, pe terenul ocupantei locului al treilea, FC Urleasca.
După ce în tur, la Traian, Recolta Tufeşti s-a impus cu 3-2, golul victoriei fiind înscris de Popârţac în minutul 72, sâmbăta trecută, pe teren propriu, salvatorul liderei a fost Cristi Baltă. El a marcat în minutul 44 şi Recolta reuşeşte astfel să-şi păstreze avansul de cinci puncte faţă de următoarea clasată, Avântul Cireşu, care s-a impus, la rândul ei, la scor de forfait pe teren propriu în faţa formaţiei de pe locul al şaptelea, Viitorul Galbenu.
Surpriza rundei s-a produs la Urleasca, acolo unde formaţia gazdă, FC Urleasca, locul al treilea în clasament, a fost ţinută în şah de CS Făurei, ocupanta locului al 12-lea. Prima repriză a aparţinut gazdelor, însă la pauză acestea aveau doar un avantaj fragil, 1-0, graţie reuşitei lui Turiac din minutul 19.
CS Făurei a avut o cu totul altă faţă în partea a doua a întâlnirii, a controlat jocul şi în minutul 53 a restabilit egalitatea în urma reuşitei lui Roger Vasile. După primirea golului FC Urleasca a atacat în valuri, însă, cu o singură excepţie, cea în care au trimis mingea în bară iar apoi portarul Aurel Nicoliţă a avut o intervenţie salvatoare, gazdele au atacat haotic şi tabela nu s-a mai modificat. Pe final oaspeţii au irosit la rândul lor o imensă oportunitate de a obţine toate punctele. Tot 1-1 s-a încheiat şi partida dintre Victoria Deduleşti şi Voinţa Găiseanca. Sportul Chiscani a realizat scorul etapei, 7-1 în disputa cu Avântul Mircea Vodă. Golurile învingătorilor au fost realizate de Aurel Crăciun (min 1, 31, 34, 79, 87), Panţuru 47, Năstase (min. 67 - autogol), iar pentru oaspeţi a înscris Vasile în minutul 74.
"Lanterna" campionatului, Dacia Berteşti, a bifat prima ei victorie din acest campionat, una la masa verde însă, pentru că partenera ei de joc din această etapă, Tractorul Viziru, nu s-a prezentat la joc.